آموزش الکترونیکالکترونیک

نحوی عملکرد مدار بوست(boost)

مدار پایه مبدل DC-DC سوئیچ تقویت شده در شکل زیر نشان داده شده است.

مبدل بوست (به انگلیسی: Boost Converter یا step-up converter) نوعی مبدل DC-DC افزاینده است. از این مبدل برای رگولاته کردن منابع تغذیه DC و ایجاد ترمز موتورهای DC استفاده می‌شود. در این مبدل، ولتاژ خروجی همواره بزرگتر از ولتاژ ورودی خواهد بود.

از آنجا که اساس کار این مبدل‌ها سوئیچینگ (کلیدزنی) است، برای از بین بردن ریپل موجود در ولتاژ خروجی از یک خازن استفاده می‌گردد و همچنین با استفاده از یک دیود، جریان خروجی رو یکسو می‌کنیم تا بارهای راکتیو بتوانند بدون مشکل تغدیه شوند.

سلف موجود در قسمت ورودی مدار، انرژی مورد نیاز خود را در هنگام بسته بودن کلید از ولتاژ ورودی دریافت و در هنگام باز شدن کلید، این انرژی را آزاد می‌سازد. در نتیجه در حالت پایدار، ولتاژ خروجی مقداری ثابت و بزرگتر از ورودی خواهد بود.

در واقع مبدل بوست (Boost Converter) یا افزاینده، مداری است که ولتاژ‌ DC ورودی را به یک ولتاژ DC بزرگتر در خروجی تبدیل می کند.

وقتی Q1 روشن می شود، جریان از منبع ورودی از طریق L1 و Q1 جریان می یابد. انرژی در میدان مغناطیسی القایی ذخیره می شود. جریان در D1 وجود ندارد و جریان بار توسط شارژ در C1 تامین می شود. هنگامی که Q1 خاموش است، L1  مخالف هر گونه کاهش ولتاز در دوسر آن خواهد بود EMF ، به طوری که ولتاژ سلف به ولتاژ منبع می افزاید. با توجه به ولتاژ افزایش یافته، جریان از VIN از طریق L1، D1 و بار، شارژ C1عبور می کند.

مدار بوست(boost)

حداکثر و حداقل ولتاژ در طول سقفی به ترتیب VIN و VIN-VOUT می باشد.

ولتاژ خروجی بنابراین بالاتر از ولتاژ ورودی است. نسبت تقویت ولتاژ توسط:

که در آن D = tonT چرخه وظیفه سیگنال (duty cycle) سوئیچینگ است.

آموزش کامل و کاملا تخصصی تعمیرات الکترونیک

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن