الکتروهوش

آموزش لحیم کاری- نصب آی سی چهار طرفه با هویه

 

آموزش لحیم کاری آسان و راحت آی سی های چهار طرفه بر روی برد

 

دانستن این نکته که چگونه و با استفاده از چه وسایلی لحیم کاری کنیم میتواند بسیارمهم باشد. نکاتی که در هنگام لحیم کاری باید به آنها توجه کرد نکاتی است بسیار ساده ! ولی بسیاری از افراد نمیدانند و که در این مدت ۳ ثانیه که قرار است لحیم کاری انجام دهند دقیقا باید چه کنند .امروز در اینجا به بررسی این نکات خواهیم پرداخت .

برای اینکه بخواهیم لحیم کاری کنیم باید با وسایلی همچون هویه ، قلع ، قلع کش ، روغن لحیم اشنایی داشته باشیم . در ادامه برسی هر یک از موارد یاد شده خواهیم پرداخت.

انواع لحیم کاری های انجام شده که یک مورد صحیح است

لحیم کاری چیست؟

مجموعه آموزشی تعمیرات تخصصی الکترونیک به صورت کاملا کاربردی به همراه آموزش عملی

لحیم کاری، عملی است که در ضمن آن دو فلز که قابلیت لحیم کاری داشته باشند را به یکدیگر بچسبانیم. به عبارتی با استفاده از دستگاهی به نام هویه فلز مربوطه را به همراه “سیم لحیم” گرم میکنیم. بعد از گرم کردن سیم لحیم ذوب شده وبه محل اتصال دو فلز خواهد چسبید. این عمل را لحیم کاری گویند.

لحیم کاری را باید با دقت کافی انجام داد تا در اثر رطوبت و کارکرد زیاد قلع به اسانی جدا نشود و به اندازه کافی محکم باشد.

ابزار مورد نیاز برای لحیم کاری

 • هویه Soldering iron: از دو نوع هویه SMD و هویه DIP برای مدارات و برد های مختلف میباشد. هویه گوت Goot یکی از بهترین هویه های داخل بازار است.
 • پایه نگهدارنده: مخصوص مداری که میخواهیم هویه کاری کنیم.
 • تنظیف نوک هویه: یا سیم ظرفشویی برای تمیز نگه داشتن نوک هویه میباشد.
 • ناهید خشک: یا تینر ده هزار برای نظافت بعد از هویه کاری بکار میرود.
 • قلع کش: جهت جمع کردن قلع های اضافی روی مدار در حین حرارت هویه بکار میرود.
 • سیم قلع کش: برای برداشتن قطعات دیپ و اس ام دی
 • روغن قلع: برای تمیز کردن نوک هویه و لحیم کاری تمیز
 • ابزار لحیم کاری

  ابزار کار مناسب برای لحیم کاری

لحیم کاری پین هدر

قطعات SMD

قطعات اس ام دی به قطعات الکترونیکی گفته می‌شود که شما در زمان نصب یا برداشتن فقط با یک طرف برد سر و کار دارید زیرا این قطعات فقط به یک سمت برد نصب می‌شوند و به عبارت فنی به قطعات smd قطعات نصب سطحی می‌گویند، لازم است بدانید که smd مخفف عبارت Surface mount device است.

قطعات الکترونیکی عمر مشخصی دارند که بعد از اتمام عمر مفید آن‌ها، قطعات دیگر مانند قبل کارایی نداشته و خراب می‌شوند و این دلیل خرابی دستگاه‌های الکترونیکی است که بعد از مدتی کارکرد، خود به خود از کار افتاده و بخشی از برد الکترونیکی آن خراب می‌شود و تعمیرکار معمولاً با تعویض قطعه مجدداً عمری دوباره به دستگاه می‌بخشد.

 

لحیم کاری از بالا به پایین: درست- غلظ – لحیم سردی

 

تعمیرات پاور کامپیوتر و منابع تغذیه سوئیچینگ

خب موضوع این است که وقتی شما می‌خواهید یک برد الکترونیکی smd را تعمیر کنید به ناچار مجبور به تعویض برخی از قطعات SMD خواهید بود و این که چگونه با احتیاط و با روش درست این قطعات را از برد جدا کنید و مجدد قطعه‌ای جدید را نصب کنید خود از مهم‌ ترین مسائل در امر تعمیرات الکترونیک است.

ترانزیستورها، آی سی ها، دیودهای مختلف smd و رگولاتورها و …. از دسته قطعاتی هستند که smd بوده و تعداد پایه‌های آن‌ها بسیار زیاد است. به عنوان مثال ترانزیستور دارای سه پایه است.

اینکه چگونه یک قطعه ی smd چند پایه را با هویه جدا کنیم، مبحثی است که در فیلم آموزشی زیر به آن پرداخته می‌شود.


 

 

لحیم کاری نوعی هنر یا فن در الکترونیک محسوب می شود که هر مهندسی باید آن را خوب یاد بگیرد. یکی از محاسن ساخت کیت های آموزشی آموختن شیوه های لحیم کاری و حرفه‌ای شدن در این هنر است. پس نترسید، و هویه را بردارید

 

مهندس علیزاده

  نوشته‌های مرتبط