الکتروهوش

تعمیر پاور کامپیوترATX

منبع تغذیه کامپیوتر، برق DC با ولتاژ مناسب را برای دیگر اجزای کامپیوتر تامین می کند. منبع تغذیه در حقیقت ولتاژ ورودی خود را از برق شهر که در ایران ۲۲۰ ولت AC است به ولتاژ DC با مقادیر مناسب تبدیل می کند. این ولتاژها برای یک کامپیوتر معمولی عبارتند از: ۱۲V, 5V , 5VSB, 3V3, -5V, -12V که بدین وسیله ولتاژ لازم برای قطعات داخل کامپیوتر شما را فراهم می کند.

منابع تغذیه سوئیچینگ

اجزای داخلی پاور کامپیوتر

استانداردهای پاور

استانداردهای ذیل مخصوص پاورها بوده و نوع کانکتورها و سایز دستگاه را تشریح می‌کنند. استاندارد‌های رایج کنونی ATX12V 2.x و EPS12V هستند.

مجموعه آموزشی تعمیرات تخصصی الکترونیک به صورت کاملا کاربردی و همراه آموزش عملی و کار با تجهیزات الکترونیکی

استاندارد AT

این استاندارد در سال ۱۹۸۴ توسط IBM معرفی شد که مخفف عبارت Advanced Technology است. این استاندارد تا اواسط دهه ۹۰ میلادی که استاندارد ATX معرفی شد، رایج‌ترین استاندارد کامپیوتر به شمار می‌رفت. پاورها با این استاندارد ولتاژهای ۱۲+، ۵+، ۵- و ۱۲- را تولید می‌کردند. در این استاندارد از کانکتور مادربرد ۱۲ پین، کانکتور فلاپی درایو و کانکتور عمومی (مولکس) استفاده می‌شد.

آموزش تعمیرات الکترونیک(اپتوکوپلر)

استاندارد ATX

اینتل در سال ۱۹۹۶ استاندارد ATX که مخفف عبارت Advanced Technology eXtended را معرفی نمود. این استاندارد به جهت مزایایی که داشت به سرعت جای استاندارد AT را گرفت و به علت اینکه تمامی تعاریف و ملزومات استاندارد قبل را بازتعریف کرده بود، استاندارد AT به کلی کنار گذاشته شد (در این استاندارد حتی سایز قطعات نیز عوض شده بود که کیس های قدیمی نیز پشتیبانی نمی شدند).

با طرح بندی جدید مادربرد در این استاندارد (که به مادربرد های ATX معروف هستند) قابلیت های جدید و همچنین کانکتور مادربرد جدید ۲۰ پین معرفی شد. این استاندارد از دو ولتاژ جدید ۳.۳+ و ۵VSB+ (که ولتاژ استندبای نامیده می‌شود) رونمایی کرد. ولتاز استند بای این ویژگی را به ارمغان آورد که بدون فشردن کلید پاور می توانستید کامپیوتر را خاموش کنید.

در این استاندارد از کانکتور مادربرد ۲۰ پین، کانکتور فلاپی و کانکتور عمومی (مولکس) استفاده می شد. سایز پاور در این استاندارد عبارتند از: ۱۵۰mm (عرض)، ۸۶mm (ارتفاع) و ۱۴۰mm (عمق)

مجموعه کامل آموزش تخصصی منابع تغذیه سوئیچینگ، پاور کامپیوتر و پاور سرور

فیلم آموزش تعمیر پاور کامپیوتر ATX

تعمیر پاور کامپیوتر atx3

سوکت های ولتاژ پاور کامپیوترATX

برای روشن کردن پاور کامیپیوتر بدون وصل کردن به مادربرد کافی است پایه ۱۴ یعنی سیم سبز را به سیم مشکی یا زمین وصل کنید.

نقشه شماتیک یک پاور کامپیوتر:

نقشه شماتیک پاور کامپیوتر

مجموعه کامل آموزش تخصصی منابع تغذیه سوئیچینگ، پاور کامپیوتر و پاور سرور

بلوک های مختلف پاور کامپیوتر

بلوک های پاور کامپیوتر

سری فیلم آموزش تعمیرات الکترونیک به صورت کاملا کاربردی ویژه بازار کار همراه با کار عملی

مهندس علیزاده

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *