الکتروهوش

درب اتوماتیک با تشخیص ابعاد انسانی

 مدار درب اتوماتیک برای تشخیص افراد پشت در بسازید

همه ما در خانه هایمان یک زنگ درب  داریم. وقتی یک شخص به خانه ما می آید، او برای کلید  زنگ درب  جستجو می کند و سپس آن را  زند تا ما حضور او را بدانیم. اگر کسی که به خانه ما می آید، نمی تواند زنگ خانه را پیدا کند و یا اگر فرد خیلی کوتاه است که نمی تواند به زنگ بزند، چه کاری می تواند انجام دهد؟ چگونه میشود اگر ما از یک درب اتوماتیک که به زودی به عنوان فردی به محل ما وارد می شود، استفاده می شود؟مشکل این گونه حل می شود که اگر شخصی به درب خانه نزدیک شد دیگر به دنبال زنگ درب نگردد. اگر ما این درب اتوماتیک را با استفاده از مدار تشخیص ابعاد نصب کنیم، مدار به صورت خودکار حضور فرد را حس می کند و زنگ را به صدا درمی آورد.

آموزش ساخت دزدگیرلیزری ساده با استفاده از ترانزیستورBC547 وLDR

مدار تشخیص افراد پشت درب با استفاده از اولتراسونیک:

این مدار با استفاده از یک جفت ماژول فرستنده و گیرنده اولتراسونیک عمل می کند که برای شناسایی فرد استفاده می شود و سپس اگر فرد شناسایی شود، وقتی فرد در مقابل درب قرار دارد زنگ درب به صورت خودکار روشن می شود.

فرستنده اولتراسونیک در فرکانس حدود ۴۰ کیلو هرتز عمل می کند. این به این معنی است که به طور مداوم امواج التراسونیک را در حدود ۴۰KHz انتقال می دهد. منبع تغذیه باید رگوله شده  وثابت باشد تا محدوده فرستنده فقط یک یا دو متر باشد.اگر قدرت ارسالی کمتر از یک متر باشد، احتمال وجود دارد که فردی که یک متر فاصله دارد شناسایی نشود. همچنین اگر محدوده تنظیم شده بسیار بزرگ باشد، ممکن است منجر به اشتباه شود، به این معنی که، اشیاء دور از درون ما به عنوان بازدید کننده و زنگ هشدار در نظر گرفته می شوند. اگر زنگ خطر برای هر جسم یا فرد دور باشد، می تواند ایجاد مزاحت برای ما بکند. بنابراین، برای جلوگیری از هر دو مشکل، قدرت انتقال به سطح مطلوب نگهداری می شود.

حساسیت گیرنده را می توان با استفاده از مقاومت متغیر ۵۰۰K-ohm تنظیم کرد و فاصله مطلوب را بدست آورد. با تنظیم این پتانسیومتر، می توانیم نتایج دلخواه را به دست آوریم. خروجی مدار ما به یک مدار زنگ دارمتصل  است که به عنوان یک زنگ درب در مدار عمل می کند. گیرنده این مدار یک  IC LM324 که در داخل دارای چهار آمپر عملیاتی وجود دارد، می باشد. از چهار آپ امپ، ما چهارعدد از آنها را استفاده می کنیم . سه آپ امپ اپراتور در حالت آبشاری استفاده می شود تا میزان توان بالا و همچنین خروجی سر و صدا را افزایش دهد.

یک ایزوله کننده opto در خروجی برای جلوگیری از هر گونه تعامل بین مدار و زنگ درب مورد استفاده قرار می گیرد.

کتاب های تعمیرات الکترونیک به همراه دیتاشیت

مدار را به صورت PCB بسازید و سپس آن را به درب اصلی خود متصل کنید. ممکن است شما  یک منبع تغذیه با استفاده از یک آداپتور DC 9V با خروجی فیلتر شده و تنظیم شده را تهیه کنید. اگر آداپتور ۹ ولت با خروجی تنظیم شده در دسترس نباشد، توصیه میشود از آداپتور DC 12V بدون کنترل با رگولاتور ولتاژ ۷۸۰۹ استفاده کنید.

مهندس علیزاده

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *