الکتروهوش

همه چیز درباره انکودرها – قسمت اول

همه چیز درباره انکودرها – قسمت اول

 

everything about encoder

 

 

اگر شما هم واژه ((انکودر)) را جستجو کنید ، مجموعه وسیع و گیج کننده ای از پاسخ ها را دریافت خواهید کرد. انکودرها در ماشین آلات برای بازخورد حرکت و کنترل حرکت استفاده می شوند.

در این مقاله ما به شما یک مقدمه اساسی در مورد اینکه انکودر چیست و چه کاری انجام می دهد ، ارائه می دهیم.

مجموعه فیلم آموزش تعمیرات تخصصی الکترونیک به صورت کاملا کاربردی ویژه بازار کار

انکودر چیست ؟

به زبان ساده ، انکودر یک دستگاه سنجش است که بازخورد ارائه می کند. انکودرها حرکت را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کنند که می تواند توسط برخی از انواع دستگاه های کنترل در یک سیستم کنترل حرکت ، مانند شمارنده یا PLC خوانده شود.

انکودر یک سیگنال بازخورد ارسال می کند که می تواند برای تعیین موقعیت ، شمارش ، سرعت یا جهت استفاده شود.

دستگاه کنترل می تواند از این اطلاعات برای ارسال فرمان برای یک عملکرد خاص استفاده کند. مثلاً :

تعمیرات منابع تغذیه سوئیچینگ و پاور کامپیوتر

 • در  برنامه برش طولی ، انکودر با چرخ اندازه گیری به دستگاه کنترل می گوید که چه مقدار ماده وارد شده است ، بنابراین دستگاه کنترل می داند چه زمانی باید برش دهد.
 • در رصدخانه ، انکودرها با ارائه بازخورد موقعیت یابی به عملگرها می گویند که یک آینه متحرک در چه موقعیتی قرار دارد.
 • در جک های بالابر واگن راه آهن ، بازخورد دقیق حرکتی توسط انکودرها ارائه می شود ، بنابراین جک ها به صورت هماهنگ بلند می شوند.
 • در سیستم کاربردی و دقیق برجسب سروو (cervo) ، سیگنال انکودر توسط PLC برای کنترل زمان و سرعت چرخش بطری استفاده می شود.
 • در برنامه چاپ ، بازخورد از انکودر ، چاپگر را برای ایجاد علامت در یک مکان خاص فعال می کند.
 • انکودرهای مورد استفاده در شفت موتور یک جرثقیل می تواند با ارسال سیگنال خروجی ، موقعیت یابی بار جرثقیل را ممکن سازد. این موضوع کمک می کند تا در هنگام برداشتن ، حمل و رهاسازی بار به درستی عمل کند.
 • در برنامه ای که در آن بطری ها یا شیشه ها پر می شوند ، بازخورد موقعیت ظروف را به ماشین های پرکننده می گوید.
 • در آسانسور ، انکودرها به کنترل کننده می گویند که کابین به طبقه صحیح و در موقعیت صحیح رسیده است. یعنی بازخورد حرکت انکودر به کنترل کننده آسانسور تضمین می کند که در های آسانسور در سطح کف باز می شوند.
 • در خطوط مونتاژ خودکار ، انکودرها بازخورد حرکتی را به روبات ها می دهند. در خط مونتاژ خودرو ، به این معنی می باشد که بازوهای جوشکاری رباتبک اطلاعات صحیحی برای جوشکاری در مکان های صحیح دارند.

در هر برنامه ای فرآیند یکسان است :

شمارش توسط انکودر ایجاد می شود و به کنترل کننده ارسال می شود ، سپس سیگنالی را برای انجام یک عملکرد به دستگاه ارسال می کند.

پکیج طلایی تعمیرات الکترونیک + منابع تغذیه سوئیچینگ

انکودر چگونه کار می کند ؟

انکودرها از فناوری های مختلفی برای ایجاد سیگنال استفاده می کنند ، از جمله : مکانیکی ، مغناطیسی ، مقاومتی و نوری که رایج ترین آن ها نوری است. در سنجش نوری ، انکودر بازخوردی را بر اساس قطع شدن نور ارائه می کند.

نمودار زیر ساختار اساس یک انکودر چرخشی افزایشی را با استفاده از فناوری نوری نشان می دهد. پرتو نور ساطع شده از LED از دیسک کد عبور می کند که با خطوط مات (مثل پره های چرخ دوچرخه) طراحی شده است. همان طور که شفت انکودر می چرخد ، پرتو نور از LED توسط خطوط مات روی دیسک که قبل از اینکه توسط مجموعه ردیاب عکس گرفته شود ، قطع می شود. در این حالت یک سیگنال پالس تولید می شود: نور = روشن ؛ بدون نور = خاموش. سیگنال به شمارنده یا کنترل کننده ارسال می شود ، سپس سیگنال را برای تولید عملکرد مورد نظر ارسال می کند.

آموزش تعمیرات مانیتورهای LEDوLCD

 

تفاوت بین انکودر مطلق و افزایشی چیست ؟

انکودرها ممکن است سیگنال های افزایشی یا مطلق تولید کنند. سیگنال های افزایشی موقعیت خاصی را نشان نمی دهند ، فقط موقعیت تغییر کرده است. از سوی دیگر ، انکودرهای مطلق ، از یک کلمه متفاوت برای هر موقعیت استفاده می کنند ، به این معنی که یک انکودر مطلق ، هم نشانه تغییر موقعیت و هم نشانه ای از موقعیت مطلق انکودر را ارائه می دهد.

 

فاطمه حسنی

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *