الکتروهوش

همه چیز درباره ی سلف ها

کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی

کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی

در این مقاله سعی می کنیم بصورت مختصر، شمارا با سلف ها و کاربرد آن ها در مدارات الکترونیکی آشنا کنیم. برای این منظور ابتدا باید سلف ها را بشناسیم و تعریف آن ها را بدانیم.

سلف (Inductor) چیست؟

سلف  (Inductor)  یا سیم پیچ (coil) ،که به آن القاگر نیز می گویند، یک قطعه الکترونیکی پسیو با ۲ پایه می باشد که در برابر عبور جریان الکتریکی مقاومت می کند.

سری فیلم آموزش تعمیرات الکترونیک به صورت کاملا کاربردی ویژه بازار کار همراه با کار عملی

سلف (Inductor) از چه چیزی ساخته شده است؟

سلف ها یک رسانای معمولی مثل سیم هستند که به شکل سیم پیچ در آمده اند. به این معنا که این سیم ها دور یک هسته پیچیده شده اند که این سیم ها دارای ویژگی القایی می باشند. بنابراین در برابر جریان، مخالفت و مقاومت می کنند. هم چنین می توان با افزایش تعداد پیچ و خم در سیم، ظرفیت القایی آن را افزایش داد. و هسته های آن نیز می توانند از جنس مواد مختلفی مانند هوا، فریت، کاغذ، میکا و … باشد .

کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی
سلف ها

برای نشان دادن سلف از حرف انگلیسی “L” استفاده می شود برای مشخص کردن یک سلف از مقدار اندوکتانس (Inductance) آن استفاده میشود که نسبت ولتاژ به نرخ تغییرات جریان است و با یکای هانری (H) شناخته میشود

کاربردسلف در مدارات الکترونیکی
فرمول محاسبه اندازه سلف

کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی

برای اندازه گیری مقدار سلف از LCR متر استفاده می شود.

کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی
LCR متر

جمر یا مختل کننده آنتن تلفن همراه

اکنون به بررسی کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی می پردازیم:

سلف کاربرد بسیار وسیعی دارد ولی نسبت به مقاومت ها و خازن ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. سلف در منابع تغذیه، فرستنده ها و گیرنده ها و در ترانس بیشترین کاربرد را دارد. وقتی از درون سلف جریان الکتریکی عبور می کند، در اطرافش میدان مغناطیسی به وجود می آید. (میدان مغناطیسی، فضای اطراف یک آهنربا یا هر وسیله ای است که بتواند آهن را جذب کند) و در این حالت می تواند جریان را در میدان مغناطیسی ذخیره کند. سلف کاربرد های فراوانی دارد مانند ، فیلتر های اکتیو و پسیو ، به عنوان المان ذخیره کننده انرژی (مثل خازن) ، در ساختار مدارات نوسان ساز ، برای رفع نوسانات ورودی از طریق تغذیه ورودی ، ساخت ژنراتور ، ساخت دینام ، ساخت رله و … .

خازن الکترولیتی

یکی از کاربردهای سلف استفاده از آن در دستگاه های ضبط و پخش صوت می باشد. در این گونه دستگاه ها مجموعه ای متشکل از یک سیم پیچ با هسته بسیار حساس، به نام “هد” در دستگاه وجود دارد. به هنگام ضبط صدا بر روی نوار، مداری به عنوان “پری آمپلی فایر” صدای ایجاد شده در محیط را به وسیله میکروفون دریافت کرده و به هد دستگاه منتقل می کند.

هد متناسب با صوت دریافتی، مقداری نیروی مغناطیسی ایجاد می نماید. این نیروی مغناطیسی بر روی نوار کاست (که از ترکیبات آهن ساخته شده است) و متناسب با فشار مغناطیسی وارد شده، اثر می گذارد. چنانچه گفتیم نیروی مغناطیسی توسط آهن تا مدتی حفظ می گردد. این عمل باعث می شود تا صدای پخش شده در محیط، بر روی یک نوار کاست ضبط گردد.

در حالت پخش صوت،هد ضبط به مدار دیگری متصل می شود. یعنی این بار تاثیرات میدان مغناطیسی نوار کاست بر روی هسته هد اثر نموده و باعث ایجاد جریان های ضعیفی در دو سر سیم پیچ هد می گردد. این جریان های ضعیف توسط تقویت کننده هایی قوی تر شده و به حدی می رسد که بتوان به وسیله آن بلندگو را به کار انداخت. در مورد نحوه عمل سیم پیچ و میدان مغناطیسی می توان به ساختمان یک بلندگو اشاره نمود.در بلندگو یک سیم پیچ در داخل یک آهن ربای دائم قرار گرفته است.

با عبور جریان از سیم پیچ و ایجاد میدان مغناطیسی در آن، میدان بر روی هسته مغناطیسی بلندگو تاثیر گذاشته و دو میدان به وجود آمده، بر یکدیگر تاثیر می گذارند.

کتاب آموزش تعمیرات الکترونیک

کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی
دستگاه ضبط و پخش صوت

از کاربرد های دیگر آن در مدارات الکترونیکی میتوان به صاف کردن جریان (کاهش میزان ریپل یک موج) ، اشاره کرد. وقتی که ما به یک جریان خیلی صاف و پایدار برای یک قطعه مثل منبع تغذیه نیاز داریم ، میدان مغناطیسی ذخیره شده در سلف به ما در تثبیت جریان کمک خواهد کرد.

کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی
کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی

کتاب های تعمیرات الکترونیک به همراه دیتاشیت

انتقال جریان: از سلف ها در سیستم های انتقال قدرت نیز استفاده می شود. در اینگونه موارد، سلف ها مسئول ثابت نگه داشتن جریان الکتریکی بسیار بزرگ هستند تا مطمئن شوند که جریان در طول انتقال ثابت می ماند. در شکل زیر نمونه از یک سیستم انتقال برق به صورت وایرلس را مشاده می کنید که وظیفه سلف ها در اینجا این است که جریان الکتریکی ثابتی را انتقال دهند.

کاربرد سلف در مدارات الکترونیکی
سیستم شارژ وایرلس

برچسب‌ها:
مهندس علیزاده

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *