الکتروهوش

شارژر فندکی بسازید

شارژر فندکی ماشین USB

این شارژر فندکی ماشین usb با هدف تهیه پریز برق ۵ ولت USB برای شارژ موبایل طراحی شده است. این مدار نسخه بهبود یافته از مدار پریز برق USB است که سالها پیش در Electronics For You منتشر شده است. در آن زمان ، این یک تراشه تنظیم کننده خطی و مدار باک طراحی شده بود.

پخش خودرو مدل GOLDEN-t جهت خرید این محصول کلیک کنید

هدف از طراحی حاضر ، مبتنی بر تراشه تنظیم کننده سوئیچینگ گام به پایین(باک) ، ایجاد یک پریز برق usb است که دارای راندمان بیشتری است که می تواند نیازهای فعلی بالاتر را برطرف کند ، به گونه ای که برای دستگاه های USB استاندارد قدرتمند و غیر مناسب نیز مناسب باشد.

تراشه مبدل باک در این مدار می تواند ولتاژ ورودی تا ۴۰ ولت را تحمل کند ، و می تواند جریان خروجی حداکثر ۳ آمپر را تحویل دهد. توجه داشته باشید که این مدار در اصل برای استفاده با سوکت فندک سیگاری طراحی شده است ، زیرا این حالت بهره برداری به ویژه در خودرو عملی است و نباید به برق ۲۲۰ برق شهری متصل شود.

نحوی عملکرد مدار بوست(boost)

شارژر فندکی سیگار ماشین

توضیحات مدارشارژر فندکی ماشین

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

usb

ولتاژ DC تحویل شده توسط باتری خودرو از طریق سوکت برق فندک سیگار به سوکت ورودی  J1 مدار منتقل می شود. فیوز F1  و دیود  D1 اجزای محافظت در برابر قطبیت مخالفو جریان بیش از حد هستند.

آموزش تعمیر پاور کامپیوتر با۶ ماه پشتیبانی سوالات فنی

 خازن  C1 یک  فیلتر فرکانسی و صاف کننده ولتاژ است. هنگامی که سوئیچ روشن / خاموش  S1 به موقعیت خاموش خود تبدیل شود ، ولتاژ ورودی به بقیه مدار منتقل شده و نشانگر ورودی برق  LED1روشن می شود.

مدار تنظیم کننده سوئیچینگ (مبدل باک) در اطراف LM2596 ساخته شده است و بیشتر مبتنی بر طرحی است که در برگه اطلاعات دستگاه ارائه شده است. رگولاتورهای سری LM2596 مدارهای  یکپارچه ای دقیق هستند که کلیه عملکردهای فعال را برای تنظیم کننده سوئیچینگ گام به پایین (باک) ارائه می دهند و قادر به تامین و راه اندازی ۳A با تنظیم خطی و تنظیم عالی هستند.

 این تنظیم کننده ها با فرکانس سوئیچینگ ۱۵۰ کیلوهرتز کار می کنند بنابراین اجزای فیلتر اندازه کوچکتر از آنچه را که برای تنظیم کننده های سوئیچینگ فرکانس پایین تر لازم است فراهم می کند.

مجموعه آموزشی تعمیرات تخصصی الکترونیک به صورت کاملا کاربردی به همراه آموزش عملی با ۶ ماه پشتیبانی سوالات فنی رایگان

در اینجا از نسخه خروجی ثابت ۵ ولت LM2596T-5.0 (IC1) به عنوان تنظیم کننده تعویض استفاده می شود.

توجه داشته باشید که خروجی در دسترس بسیار وابسته به کیفیت سلف  L1 و خازن خروجی  C3 است.

برای سلف ، اندازه جریان و مقاومت dc علاوه بر استقراء آن ، بسیار مهم است. برای خازن یک ESR پایین ضروری است.

*خازن ها و سلف هایی که در مدارهای الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرند اجزاء ایده عالی شامل تنها یک ظرفیت مشخص سلفی و خازنی نیستند و در واقعیت هرکدام یک مقدار مقاومت سری با خود دارند که به آن ESR و یا Equivalent Series Resistance گفته می شود. برای مثال این مقدار مقاومت سری معادل در یک خازن الکترولیت ۱۰۰ میکروفاراد می تواند چیزی در حدود نیم تا یک اهم باشد که با ظرفیت خازنی آن بصورت سری در مدار وجود دارد

چراغ سبز  LED2 نشانگر قدرت خروجی است. خروجی پایدار ۵ ولت DC از IC1 به دو خروجی usb تقسیم می شود به نام های DP  دکوراسیون پورت و DCP  درگاه شارژ اختصاصی.

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

 از درگاه DP می توان برای اجرای gizmos usb غیر استاندارد مانند لامپ خواندن USB ، بخاری ، یخچال و غیره استفاده کرد. DCP فقط برای شارژ دستگاه های USB استاندارد از جمله تلفن های هوشمند و تبلت ها رزرو شده است.

جامپر JP1 و JP2 برای پیشرفت مدار محفوظ است. به طور پیش فرض ، پین های ۲ و ۳ JP1 و JP2 برای عملکرد استاندارد به طور مستقل آویز می شوند. با استفاده از JF1 ، JP1 می توانید ویژگی های خاصی مانند قفل ولتاژ را از بین ببرید و از JP2 نیز می توانید برای انجام برخی کاردستی های USB استفاده کنید!

شناخت قطعات الکترونیکی، تست و عیب یابی

·  IC1: LM2596T-5.0*

·  D1: 1N5408

·  D2: 1N5824*

·  LED1: 5mm Red

·  LED2: 5mm Green

·  L1: 33uH/3Amp*

·  C1: 100nF

·  C2: 470uF/25V*

مجموعه آموزشی تعمیرات تخصصی الکترونیک به صورت کاملا کاربردی به همراه آموزش عملی با ۶ ماه پشتیبانی سوالات فنی رایگان

·  C3: 220uF/25V

·  R1: 1K ¼ w

·  R2: 470R ¼ w

·  S1: SPST on/off switch

·  J1: DC socket

·  J2-J3: USB (A) sockets

·  F1: 4Amp Fuse

مدار ساخته شده مبدل باک

رگولاتور چیست؟

ماژول های مبدل DC-DC Buck، مبتنی بر نسخه قابل تنظیم LM2596 ، از طریق بسیاری از فروشگاه های آنلاین ارزان قابل دسترسی هستند. با کمک پتانسیومتر پردازنده می توان ولتاژ خروجی را از ۱.۲۵ ولت تا ۳۵ ولت تنظیم کرد.

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

مهندس علیزاده

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   بهرام علیزاده پاسخ

   برای ساخت سیم پیچ از فرمول محاسبه سلف استفاده کنید