الکتروهوش

فلزیاب بسازید

مدار آشکارساز فلزی(فلزیاب بازرسی)

هشدار: ساخت فلزیاب در ایران غیر مجاز بوده و شامل جرایم و مفاد قانونی می شود، این مدار صرفا جهت آموزش به علاقه مندان الکترونیک می باشد.

فلزیاب یک وسیله بسیار رایج است که برای چک کردن افراد، چمدانها و کیسه ها در مراکز خرید، هتل ها، سالن های سینما و غیره استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که فرد هیچ فلز یا موارد غیر قانونی مانند اسلحه، بمب و غیره حمل نمی کند.

در این پروژه، ما یک مدار ساده Metal Detector DIY را با استفاده از اجزای بسیار ساده ای که می توان در خانه ها و باغ های ما استفاده کرد، طراحی کرده ایم.

تصویر زیر نمودار مدار برای مدارات فلزیاب را نشان می دهد.

آموزش ساخت یک دزدگیرلیزری ساده

قطعات مورد نیاز:

 1. حسگر نزدیکی X TDA0161
 2. خازن های x 47nF (خازن سرامیکی کد ۴۷۳)
 3. مقاومت ۱ الی ۱ کیلووات (۱/۴ وات)
 4. مقاومت ۱ * ۳۳۰ Ω مقاومت (۱/۴ وات)
 5. x 100 Ω ۱ ، مقاومت (۱/۴ وات)
 6. پتانسیومتر ۱ × ۵ KΩ
 7. ۱ × ۲N2222A (NPN ترانزیستور)
 8. یک ساعت ۵ولت زنگ هشدار
 9. کویل (سیم مسی از AWG 26 – 30 گرفته شده است و به یک کویل Diamater 5 – 6 سانتی متر و ۱۴۰ – ۱۵۰ چرخش)
 10. قطعات اضافی (برای LED)
 11. x 220 Ω۱ ،مقاومت (۱/۴ وات)
 12. LED 1 × ۵ میلیمتر

توضیح درباره قطعات:

TDA0161 آشکارساز نزدیکی IC: TDA0161 یک آشکارساز Proximity IC تولید شده توسط STMicroelectronics است. با استفاده از تشخیص تغییرات جزئی در جریان الکتریکی فرکانس بالا،  می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

IC TDA0161 به عنوان یک نوسانگر با کمک مدار خارجی تنظیم شده عمل می کند. تغییرات در جریان فعلی سیگنال خروجی را تعیین می کند، یعنی هنگامی که یک شیء فلزی نزدیک است و زمانی که هیچ شیء فلزی وجود ندارد، جریان لحظه ای  بالا است.

توجه: طبق گفته STMicroelectronics، TDA0161 Pro Detector IC منسوخ شده است. اگر در بازار موجود باشد، پیش بروید و این پروژه را سرگرم کنید. اگر آن در دسترس نیست، سعی کنید IC جایگزین را پیدا کنید. ما سعی خواهیم کرد اگر هر IC مشابه در دسترس باشد، به روزرسانی شود. اگر شما هر ICs Detector Proximity پیدا کنید، لطفا آن را در بخش نظرات ذکر کنید.

Coil (Inductor): ما  سیم AWG30  مس را برای این پروژه گرفته ایم. سپس با استفاده از یک دایره ۵/۸ سانتیمتر، یک کویل را درست کنید. کویل شامل ۱۴۰ تا ۱۵۰ دور است.

توضیح مدار آشکارساز فلزی:

هنگامی که مدار LC که L1 و C1 دارای هر فرکانس تشدید شده از هر فلزی نزدیک به آن است، میدان الکتریکی ایجاد خواهد شد که منجر به ایجاد جریان در کویل و تغییر جریان سیگنال از طریق کویل می شود.

مقاومت متغیر برای تغییر حسگر مجاورت سنسور برابر با مدار LC استفاده می شود. زمانی که سیم پیچ نزدیک به فلز وجود ندارد، بهتر است این مقدار را چک کنید. هنگامی که فلز تشخیص داده شود، مدار LC تغییر سیگنال می کند. سیگنال تغییر داده شده به سنسور مجاورت (TDA 0161)، که تغییر در سیگنال را تشخیص می دهد و بر آن واکنش نشان می دهد داده می شود. خروجی سنسور مجاورت ۱ میلی آمپر خواهد بود زمانی که هیچ فلزی شناسایی نشده و حدود ۱۰ میلی آمپر در هنگام اتصال به سیم پیچ نزدیک به فلز می باشد.

هنگامی که پین ​​خروجی سطح ولتاژ بالا ست  مقاومت R3 ولتاژ مثبت را برای ترانزیستور Q1 فراهم می کند. Q1 روشن خواهد شد و منجر به صدا در آمدن زنگ خواهد شد. مقاومت R2 برای محدود کردن جریان بیس استفاده می شود.

مدار تشخیص تلفن همراه در محل بسازید

نمودار بلوکی:

سه بخش اصلی در مدار آشکارساز فلزی وجود دارد: LC Circuit، سنسور مجاورت، LED خروجی و Buzzer. سیم پیچ و خازن C1، که به صورت موازی متصل هستند، مدار LC را تشکیل می دهند.

سنسور مجاورت (TDA0161)، این سیگنال LC را در صورت تشخیص هر گونه فلزی باعث می شود. سنسور مجاورت سپس لامپ را روشن می کند و زنگ با زنگ را تولید می کند.

LC مدار: مدار LC دارای سلف و خازن است که به صورت موازی متصل شده است. این مدارهای مدار، هنگامی که مواد فرکانس مشابه در نزدیکی آن وجود دارد، تشدید می شوند. مدار LC باعث تعویض خازن و القایی می شود. وقتی خازن به طور کامل شارژ می شود، شارژ به سلف متصل می شود.

الکترود شروع به شارژ کردن و هنگامی که شارژ در خازن صفر باشد، شارژ آن از ولتاژ معکوس به قطبش معکوس رسیده است. سپس بار القایی کاهش می یابد و دوباره روند تکرار می شود. توجه کنید که القای یک دستگاه ذخیره سازی مغناطیسی است و خازن دستگاه ذخیره سازی میدان الکتریکی است.

سنسور مجاورت: سنسور مجاورت می تواند اشیا را بدون هر گونه تداخل فیزیکی تشخیص دهد. سنسور مجاورت همانند سنسور مادون قرمز کار می کند، نزدیکی سیگنال را نیز پخش می کند.

اگر تغییری در سیگنال وجود داشته باشد، آن را تشخیص داده و خروجی را مطابق با آن ارائه می دهد. حسگرهای مجاورت مختلفی برای شناسایی مواد پلاستیکی وجود دارد که ما می توانیم از نزدیکی نوع خازنی استفاده کنیم و برای فلزات ما باید از نوع القایی استفاده کنیم.

هنگامی که مدار LC تشخیص هر فرکانس تشدید از هر فلز که در نزدیکی آن است، میدان الکتریکی ایجاد خواهد شد که منجر به ایجاد جریان در کویل و تغییر جریان سیگنال از طریق کویل.

مقاومت متغیر برای تغییر سنسور مجاورت سنسور برابر با مدار LC استفاده می شود، بهتر است که مقدار آن را بررسی کنید، زمانی که کویل در نزدیکی هر شی فلزی قرار ندارد. وقتی فلز شناسایی می شود، مدار LC تغییر سیگنال می کند.

سیگنال تغییر داده شده به سنسور مجاورت (TDA 0161)، که تغییر در سیگنال را تشخیص می دهد و بر آن واکنش نشان می دهد. خروجی سنسور مجاورت کمتر از ۱ میلی آمپر است، زمانی که هیچ فلزی شناسایی نشده و حدودا ۱۰ میلی آمپر (معمولا بیشتر از ۸ میلی آمپر) است، زمانی که کویل نزدیک به فلز است.

هنگامی که پین ​​خروجی بالا است، مقاومت R3 ولتاژ مثبت را برای ترانزیستور Q1 فراهم می کند. Q1 روشن خواهد شد و LED روشن می شود (در مدار نشان داده نمی شود) و زنگ فعال خواهد شد.

مجموعه آموزشی تعمیرات تخصصی الکترونیک به صورت کاملا کاربردی به همراه آموزش عملی و کار با تجهیزات الکترونیکی

مزایا:

آشکارساز فلز متشکل از IC TDA0161 یک آشکارساز فلز بسیار ساده و آسان است که می تواند برای تشخیص فلزات کوچک در خانه ها، دفاتر و باغات ما استفاده شود.

برای هر میکروکنترلر نیاز میتواند مورد استفاده قرار گیردزیرا سنسور مجاورت برای اجرای پروژه کافی است.

معایب:

ایراد اصلی این فلزیاب دامنه تشخیص است. شیء فلزی باید در فاصله ۱۰ میلی متر باشد تا آشکارساز بتواند آن را تشخیص دهد.

برچسب‌ها:
مهندس علیزاده

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   امیرحسین پاسخ

   سلام،ای سی TDA0161 که برای مدار فلزیاب نام برده شده در بازار موجود نیست،لطفا یک ای سی جایگزین معرفی کنید که بتونم پروژرو تکمیل کنم..
   ممنون از سایتتون

    بهرام علیزاده پاسخ

    بله در بازار این قطعه کمیاب هست
    اما این مطلب صرفا جهت آموزش می باشد
    در آیند مطالب کامل و جامع تری برای ساخت فلزیاب ها ارائه خواهد شد