الکتروهوش

اُپتوکوپلر

اُپتوایزولاتور (به انگلیسی: opto-isolator) یا اُپتوکوپلر (به انگلیسی: optocoupler):

یک مجموعه فرستنده و گیرندۀ نوری است، به این صورت که در یک مدار، سیگنال به نور تبدیل شده و می‌تابد و در سوی دیگر سنسور این نور را حس کرده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند. می‌توان آن را مثلاً در مدارهای کنترلی به کار برد و ولتاژ یک طرف مدار را از ولتاژ طرف دیگر (به ویژه زمین‌های دو طرف را) ایزوله کرد. به همین دلیل به نام اپتوایزولاتور شناخته می‌شود.

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

اپتوکوپلر

شکل ظاهری و شماتیک یک اپتوکوپلر

نحوه کار اپتوکوپلر:

داخل اپتوکوپلر‌ها یک دیود نوری به همراه یک فتوترانزیستور قرار گرفته که هردو نسبت به محیط خارج اپتوکوپلر ایزوله شده اند؛ بدین معنی که فتوترانزیستور داخلی تنها می‌تواند نور ساطع شده توسط دیود نوری داخلی را دریافت کند. بیس فتوترانزیستور توسط نور دریافتی از طرف دیود نوری تحریک می‌شود و می‌تواند با توجه به آن، جریان را از خود عبور بدهد.

معمولا در هر اپتوکوپلر حداقل دو پایه برای آند و کاتد دیود نوری و دو پایه هم برای کلکتور و امیتر فتوترانزیستور تعبیه شده است. هرگاه یک ولتاژ ایزولاسیون (معمولا ۳ تا ۵ ولت) را با رعایت قطب مثبت و منفی به آند و کاتد اپتوکوپلر متصل کنیم، فتوترانزیستور به محض دریافت نور ساطع شده از دیود نوری تحریک می‌شود و می‌تواند جریان را از خود عبور دهد.

کاربرد اپتوکوپلرها:

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

یکی از کاربردهای این قطعه استفاده در قسمت فیدبک برخی از منابع تغذیه سوییچینگ است. اگر یک شارژر گوشی موبایل را بازکنید، حتما درون آن یک اپتوکوپلر خواهید دید.

اپتوکوپلر‌ها همانند سایر قطعات الکترونیکی بسیار متنوع اند و در انواع گوناگون و برای کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. مثلا برخی از آن‌ها همانند PC۸۱۷ دارای خروجی ترانزیستور هستند. این ترانزیستور ممکن است NPN یا PNP و یا حتی دارلینگتون باشد.

اپتوکوپلر

استفاده از اپتوکوپلر به عنوان فیدبک مدار تغذیه سوئیچینگ

اپتوکوپلر

یک مدار راه انداز موتور با اپتوکوپلر

آموزش تعمیرات تخصصی الکترونیک مبحث اپتوکوپلر

دوره آموزش تعمیرات الکترونیک در مراکز آموزشی هزینه بسیار بالایی دارد و در این دوره هر هنرجو باید مدتی را به گذارندن دوره تعمیرات الکترونیک بگذراند که معمولا بین یک الی دو ماه طول خواهد کشید.

هم چنین با هزینه های خوابگاه و خوراک برای افرادی که از یک شهرستان دیگر به مراکز آموزشی مراجعه می کنند این هزینه ها به مراتب بالا تر می رود.

مجموعه آموزش تعمیرات الکترونیک به صورت تخصصی

این در حالی است که در آموزش تعمیرات الکترونیک تخصصی از بیان هیچ نوع مطلبی کاستی نشده و همه موارد لازم اعم از آشنایی با قطعات و تست و کار با ابزار کار و کار عملی ،همگی با کیفیت بالا توضیح داده شده که در سه دی وی دی موجود می باشد.

کتاب های تعمیرات الکترونیک (کلیک کنید)

در این قسمت شما یک بخش از آموزش تعمیرات الکترونیک تخصصی را می بینید که به توضیح قطعه ی پر کاربرد در الکترونیک به نام اپتوکوپلر می پردازد.

فیلم آموزشی درباره یاُپتوکوپلر:

 

سری فیلم آموزش تعمیرات الکترونیک به صورت کاملا کاربردی ویژه بازار کار همراه با کارعملی

برچسب‌ها:
مهندس علیزاده

    نوشته‌های مرتبط