الکتروهوش

آژیرپلیس بسازید

آژیرپلیس با آی سی ۵۵۵

آی سی ۵۵۵ بسته به شرکت تولیدکننده آن، ممکن است بیش از ۲۰ ترانزیستور، ۲ دیود و ۱۵ مقاومت روی یک چیپ سیلیکونی داشته‌باشد و معمولاً به‌صورت یک آی‌سی هشت‌پایه دو-ردیفه (DIP-8) است. انواع آن شامل ۵۵۶ (یک بسته ۱۴ پایه ترکیب دو ۵۵۵ بر روی یک چیپ)، و ۵۵۸ و ۵۵۹ (هر دو ۱۶ پایه ترکیب چهار ۵۵۵ با اندکی تغییر)، NE555 نوع تجاری آن با قابلیت عملکرد بین صفر تا ۷۰ درجه سانتیگراد، و SE555 برای استفاده نظامی در دمای کاری -۵۵ تا +۱۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌شود.

مجموعه آموزشی جامع و کاملا تخصصی تعمیرات الکترونیک

این‌آی سی ها در بسته فلزی با قابلیت اطمینان بالا (بسته T) و بسته‌های ارزان پلاستیک اپوکسی (بسته V) ارائه می‌شوند. به همین دلیل نام کامل آن‌ها NE555V، NE555T و SE555T می‌شود. نام ۵۵۵ برگرفته از سه مقاومت ۵kΩ که در آن استفاده شده گرفته شده؛ اما هانس کامن‌زیند گفته‌است که این نام دلخواه بوده است.

ساخت یک شوکر ساده با استفاده از تایمر ۵۵۵

انواع کم‌توان ۵۵۵ نیز در دسترس است. مانند ۷۵۵۵ و سی‌ماس TLC555. نوع ۷۵۵۵ تولید شد تا نویز کمتری نسبت به ۵۵۵ قدیمی به منبع تغذیه بدهد و تولیدکننده ادعا کرده‌است که در بیشتر استفاده‌ها نیازی به خازن دِکاپلینگ (Decoupling) ندارد.

چراغ پلیس چشمک زن با استفاده از تایمر ۵۵۵ بسازید

آژیرپلیس با آی سی ۵۵۵

مدار بسیار ساده با آی سی ۵۵۵ که با دو عدد آی سی ۵۵۵ می تواند صدای آژیر پلیس را تولید کند.

مجموعه کامل آموزش تخصصی منابع تغذیه سوئیچینگ، پاور کامپیوتر و پاور سرور

عملکرد مدار به این صورت است که یکی ازآی سی های ۵۵۵ فرکانس کمتری تولید می کند و با آن فرکانس که به پایه ۵ آی سی دوم وصل است آی سی ۵۵۵ دیگری را روشن وخاموش می کند. این روشن و خاموش شدن خود باعث تولید سیگنالی مانند آژیرپلیس می شود. آی سی ۵۵۵ دوم یک سیگنال با فرکانس حدود کیلوهرتز تولید می کند.

آموزش تعمیرات الکترونیک

مهندس علیزاده

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *