الکتروهوش

برق محافظت شده یا برق ۱۱۰

برق 110

جریان کشی با لامپ ۱۰۰ وات و برق محافظت شده

در تعمیرات الکترونیک بعضی از دستگاه ها که با ولتاژ dc کم حداکثر ۳۰-۵۰ ولت کار می کنند را میتوان با منابع تغذیه متغییر راه اندازی کرد. در این نوع دسگاه ها مانند موبایل ، لپ تاپ ، پخش خوردو یا بعضی از اسپیکر ها میتوان میزان جریان مصرفی مدار را مشاهده نمود و با توجه میزان جریان کشی می تواند در عیب یابی دستگاه  کمک شایانی کند.

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

دستگاه هایی که با برق ۲۲۰ ولت ac کار میکنند:

در مورد وسایل الکترونیکی که با برق ۲۲۰ ولت شهری کار می کنند دیگر نمی توان از منبع تغذیه dc استفاده نمود و اکثر دستگاه های الکترونیکی منازل از برق ۲۲۰ ولت شهری استفاده می کنند که ولتاژ استاندارد ایران می باشد. البته در برخی کشورهای توسعه یافته از برق ۱۱۰ ولت استفاده می شود که میزیت آن نسبت به ۲۲۰ این است هنگام برق گرفتی موجب مرگ نمی شود. برای تشخص جریان کشی در این دستگاه ها از مداری به عنوان مدار برق ۱۱۰ ولت یا مدار برق محافظت شده استفاده میشود.

مدار برق محافظت شده:

در مدار برق محافظت شده از یک پریز برق و یک لامپ ۱۰۰ وات سری شده استفاده می شود بطوری که در حالت عادی لامپ روشن نبوده و فقط با اتصال دوشاخه دستگاه به پریز و روشن شدن دستگاه آن هم زمانی که جریان دستگاه تا حدی باشد که بتواند لامپ را روشن کند.

حتما از لامپ ۱۰۰ وات رشته ای استفاده کنید

در خیلی از دستگاه های الکترونیکی جریان مصرفی از مقداری که باعث روشن شدن لامپ می شود کمتر است و لامپ خاموش می ماند اما دستگاه را روشن می کند. مانند: آدابتور شارژر موبایل، مانیتور ال ای دی و برخی از اسپیکر ها.

برخی دستگا ها مانند تلویزون های ال ای دی بزرگ و ال سی دی و crt چون مصرف با الای دارن لامپ را یک لحظه روشن می کنند و دشگاه خاموش می شود. که در این مورد باید از برق ۲۲۰ با احتیاط استفاده کرد. البته بسیاری از تلویزونو های ال ای دی به دلیل مصرف کم لامپ را نیمه روشن و خودش نیز روشن میشود

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

خرابی دستگاه ها وجریان کشی:

در اکثر موارد وقتی دستگاه دچار اتصالی و یا خرابی قسمت تغذیه باشد این لامپ روشن میشود و هر چقد که نور لامپ بیشتر باشد اتصالی شدید تر خواهد بود و گاهی دستگاه روشن میشود اما لامپ کم نور و سو سو میزند که دلیل عمده آن نشتی خازن ها و  یا اتصالی در بخش کوچکی از مدار است.

در بین تعمیر کاران این مدار به مدار برق ۱۱۰ نیز مشهور است

فیلم آموزش مدار محافظت شده:

 

 

مهندس علیزاده

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *