الکتروهوش

تعمیر لامپ کم مصرف

تعمیر لامپ کم مصرف

لامپ های CCFL یا CFL معمولاً در همه جا مورد استفاده قرار می گیرند. در سه دهه گذشته آنها بسیار محبوب بودند و هنوز هم به عنوان منبع روشنایی الکتریکی بسیار عالی شناخته می شوند. آنها منابع نوری قابل اطمینان و کم مصرف هستند. کیفیت نور آنها بسیار عالی است زیرا نور نزدیک به نور روز دارند.

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

در اینجا مدار معمول برای روشن کردن  لامپ  مهتابی کم مصرف وجود دارد:

مجموعه فیلم آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی

اول از همه باید با قرار دادن لامپ در سر پیچ  ۲۲۰ولت بررسی کنید که لامپ روشن نیست.

با استفاده از یک پیچ گوشتی کوچک ، درپوش مدار راه اندازه لامپ را باز کنید.

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

با دقت به مدار نگاهی بیندازید و به دنبال هرگونه علامت سوختگی یا هر یک از اجزای سوخته یا شکسته باشید.

 

تعمیرات منابع تغذیه سوئیچینگ و پاور کامپیوتر

کلیدسلکتور مولتی متر را بچرخانید یا آن را به اهم یا محدوده بازر بگذارید.

اتصال دو شاخه برق لامپ را به مدار لامپ بررسی کنید. باید از هر دو شاخه تا مدار متصل باشد. در غیر این صورت فیوز سوخته و یا یکی از سیم ها قطع می باشد.

شارژر فندکی ماشین USB

اگر اتصال برقرار است ، باید اتصال رشته فیلامان لامپ را بررسی کنید. در هر رشته باید مقاومت ۵ تا ۱۰ اهم داشته باشد. اگر مقاومت یا اتصال بر قرار نبود در دو سر رشته ها پس رشته های فیلامان ذوب شده و لامپ باید تعویض  گردد.

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

دو عدد ترانزیستور روی مدار را تست کنید. دو مولتی متر دیجیتالی را در دو طرف آن‌ها قرار داده و مقدار آن را یادداشت کنید. (هر دو ترانزیستور را به صورت همزمان بررسی کنید). در این صورت متوجه می‌شوید که کدام ترانزیستور سالم یا آسیب دیده است که آن را جایگزین کنید. در اکثر مواقع ترانزیستورهای ۱۳۰۰۳ یا MJE13001 انتخاب مناسبی هستند.در صورت سوختن ترانزیستورها مقاومت های متصل به پایه های آن ها هم نیز خواهد سوخت.

در مرحله بعد دیودها را بررسی کنید. در برخی از مدارهای لامپ کم مصرف یک قطعه به نام دیاک وجود دارد که نمی‌توان آن را با کمک مولتی متر سنجید. ولی نگران نباشید چون بسیار بعید است که به دلیل مشکل دیاک لامپ کم مصرف خراب شده باشد.

برای حمایت از سایت و کمک به هزینه های نگهداری


برای پیدا کردن خرابی و تعمیر لامپ کم مصرف، با استفاده از مولتی متر هر یک از خازن‌های مدار را چک کنید. البته خرابی خازن یکی از مشکلاتی است که به ندرت در حین تعمیر لامپ کم مصرف با آن برخورد می‌کنیم.

مجموعه آموزشی تعمیرات انواع مانیتور

 

 

مهندس علیزاده

    نوشته‌های مرتبط

    دیدگاه‌ها

    *
    *