الکتروهوش

تستر ولتاژ در کابل برق بدون تماس مستقیم

مقدمه:

 برق به یک نیاز اساسی برای بشریت تبدیل شده است. طوری که تقریبا همه چیز در زندگی روزمره ما بر پایه آن کار می کند. اما اگر هنگام کار با برق یا وسایل الکتریکی اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهید، ممکن است باعث صدمات شدید یا حتی مرگ شود. بنابراین، قبل از اینکه با منبع تغذیه برق AC در نزدیکی جعبه های اتصال مانند نصب یک دستگاه جدید، شما باید منبع را خاموش کنید و تأیید کنید که ولتاژ در سیم ، کلید و یا پریز وجود ندارد.

تسترهای ولتاژ، دستگاههایی هستند که ولتاژ را در کابلهای برق، سیم کشی برق، وسایل روشنایی، مدارهای قطع، سیم، پریز برق و غیره شناسایی و نشان می دهد. این دستگاه تستر یوری است که بدون  نیاز به هر گونه تماس با کابل ها و یا رسانا ها نشان دهنده ی ولتاژ است. در این پروژه، یک تست ساده مدار با ولتاژ تماس باتری طراحی شده است که می تواند برای بررسی وجود ولتاژ در نزدیکی تمام مکان های فوق استفاده شود.

اصل عملیات :

هر هادی جریان یک میدان مغناطیسی کوچک را در اطراف آن تولید می کند و نوع میدان مغناطیسی بستگی به نوع عبور جریان از طریق هادی دارد. به عنوان مثال، اگر AC (جریان متناوب) از طریق هادی عبور می کند، میدان مغناطیسی اطراف هادی نیز به صورت دوره ای تغییر می کند. اصل این مدار تشخیص این میدان مغناطیسی متفاوت است و نشان می دهد که آیا ولتاژ وجود دارد یا نه.

برای شناسایی ولتاژ، از سه ترانزیستور NPN استفاده خواهیم کرد. بسته به مقدار جریان پایه، جریان کلکتور به امیتر در یک ترانزیستور تعیین می شود. نسبت جریان کلکتور- امیتر به جریان بیس به عنوان (بهره)Gain شناخته شده است. در مورد ۲N3904 (که ترانزیستور مورد استفاده در این پروژه است.) این مقدار تقریبا ۲۰۰ می باشد. اگر خروجی یک ترانزیستور به پایه ترانزیستور بعدی متصل شود ، جریان و بهره خروجی بسیار بیشتر می شود. به طور مشابه، اگر ما یک ترانزیستور دیگر اضافه کنیم، کل بهره افزایش یک ترانزیستور تک به قدرت۲۰۰×۲۰۰×۲۰۰ است.

مدار زیر مدار تستر ولتاژ است:

قطعات مورد نیاز پروژه:

 • ترانزیستور NPN – 2N3904 X 3
 • مقاومت ۱MΩ
 •  مقاومت Ωk100
 • مقاومت ۲۲۰Ω
 • LED
 • قطعه کوچک از سیم مسی به عنوان یک آنتن(۱۲cm)
 • باتری با نگهدارنده
 • برد کوچک

طراحی مدار تستر ولتاژ غیر تماس :

با یک سیم مسی کم (حدود ۱۲ سانتیمتر) به عنوان یک آنتن و متصل کردن به پایه ترانزیستور NPN می تواند وجود برق را تشخیص دهد. اگر این آنتن میدان مغناطیسی را در هنگام قرار دادن در نزدیکی اشیاء AC مانند کابل و کلید برق تشخیص دهد، با جریان جاری فعلی (به علت القای الکترومغناطیسی) و از این رو ترانزیستور فعال خواهد شد. از آنجا که خروجی ترانزیستور اول ترانزیستور دوم را درایو می کند، می توان آن را به عنوان دیگر فعال کرد. به عنوان سومین ترانزیستور فعال، نور نشان دهنده حضور ولتاژ تبدیل شده است. علاوه بر این، شما می توانید یک زنگ کوچک در سری با LED داشته باشید تا آن را هر زمان که مدار هر ولتاژ شناسایی می شود فعال کنید.

مهندس علیزاده

  نوشته‌های مرتبط

  دیدگاه‌ها

  *
  *

   احسان پاسخ

   سلام. اگر سیم یا کابل درون لوله فلزی باشد باز هم تستر ها امکان تشخیص میدان مغناطیسی آن هادی را دارند؟؟؟؟

    بهرام علیزاده پاسخ

    بله میشه به شرطی که لوله خیلی بزرگ نباشه

   علیرضا پاسخ

   با سلام
   این تستر تنها برق AC را مشخص میکند یا وجود برق DC را نیز مشخص می کند؟
   ولتاژ جاری در سینم برق در محدوده چه ولتاژی باید باشد؟
   برای تشخیص برق DC در محدوده 1/5 ولت الا ۵٠ ولت چه مداری می توانید معرفی کنبد؟
   با تشکر.

    بهرام علیزاده پاسخ

    با توجه به القا شدن ولتاژ بر روی سیم پیچ در حالت AC این مدار فقط ولتاژ های متناوب را نشان می دهد و برای ولتاژهای مستقیم کاربرد ندارد

   بهزاد پاسخ

   سلام من با نمونه های تنظیم برد و فاصله یا ب اصلاح متغیر در حساسیتش کار کردم
   آیا میشه با پتاسیمتر و آنتن بزرگتر هم حساسترش کرد هم قابل تنظیم؟

    بهرام علیزاده پاسخ

    سلام بله با گذاشت پتانسیومتر در بیس دومین ترانزیستور

   محمد متین پاسخ

   سلام‌ اقا این دستگاه کار نمی کنه ! دقیقا عین همین مدار رو رو همین برد سوراخ دار با همین شماتیک و اتصالات زدم اصلا کار نمی کنه لامپ ال ای ادی پس از دست زدن به ترانزیستور اول روشن میشه.!

   محمد متین پاسخ

   سلام ببخشید کار کرد. ممنون از شما.