الکتروهوش

کلید لمسی بسازید

مدار روشن و خاموش کردن لمسی

با استفاده از  IC تایمر ۵۵۵، مدار روشن و خاموش لمسی ساخته شده است. با کمک این مدار می توانید دستگاه را فقط با لمس صفحه لمسی روشن و خاموش کنید.

ویژگی مهم این مدار این است که شما هیچ شوک الکتریکی ای را که گاهی اوقات با استفاده از سوئیچ های معمولی دریافت می کنید را دیگر دریافت نمی کنید، حتی اگرزمانی که  ما از صفحات لمسی استفاده می کنیم.

سری فیلم آموزش تعمیرات الکترونیک به صورت کاملا کاربردی و یژه بازار کار همراه با کار عملی

آزمایش کلید لمسی

آزمایش کلید لمسی- خاموش

مدار کلید لمسی

همانطور که قبلا ذکر شد، ما این مدار را با استفاده از ۵۵۵ Timer IC طراحی کرده ایم. دیگر اجزای مهم یک ماژول رله و برخی صفحات لمسی هستند (ما به شما نشان خواهیم داد که صفحات لمسی در این پروژه استفاده شود).

جمر یا مختل کننده آنتن تلفن همراه با۵۵۵

شماتیک مدار

منابع تغذیه سوئیچینگ، پاور کامپیوتر و پاور سرور

قطعات مورد نیاز:

طراحی:

طراحی مدار روشن و خاموش لمسی بسیار ساده است. اولا پین های GND، VCC و RST از ۵۵۵ یعنی پین های ۱، ۸ و ۴ به ترتیب به GND و ۵V متصل می شوند. پین ۲ با استفاده از مقاومت ۳.۳ مگا اهم  پول آپ می شود و پین ۶ با استفاده از یک مقاومت ۱ مگااهم ، پول داون می شود. دو صفحه لمسی به پین ۲ و ۶ متصل می شوند همانطور که در نمودار مدار نشان داده شده است. در صورت لمس روی صفحه ON، یک انتهای صفحه  به پین ۲ متصل می شود و انتهای دیگر آن  به GND متصل می شود. به همین ترتیب، یک پایه صفحه لمس OFF به ۵ ولت وصل شده است و انتهای دیگر به Pin 6 متصل است.

اصلیت پروژه:

اصل واساسی که در این پروژه نهفته است در عملکرد تایمر ۵۵۵ است . ما می دانیم ۵۵۵ تایمر دارای ۸ پین یعنی GND (1)، تریگر (۲)، خروجی (۳)، تنظیم مجدد (۴)، ولتاژ کنترل (۵)، آستانه (۶)، تخلیه (۷) و VCC (8).

پین ۲ و ۶ در این پروژه استفاده می شود. هنگامی که پین ۶ یعنی پین آستانه پایین نگه داشته شودیعنی low باشد، و اگر پین ۲ یعنی پین تریگر LOW باشد ، خروجی تایمر ۵۵۵  high خواهد بود و در این حالت باقی می ماند. از این وضعیت می توان برای روشن کردن دستگاه استفاده کرد.

کتاب آموزش تعمیرات کامپیوتر و مادربرد

حالت Pin 2 HIGH را در نظر بگیرید و اگر پین ۶ HIGH باشد ، خروجی IC 555 Timer LOW خواهد بود و در این حالت باقی می ماند. این وضعیت را می توان در پروژه ما برای خاموش کردن بار یا دستگاه استفاده کرد.

کارکرد پروژه:

برای روشن کردن دستگاه، با انگشت خود روی صفحه “ON” را لمس کنید و صفحه OFF را لمس کنید تا دستگاه را خاموش کنید. هنگامی که منبع تغذیه به مدار اعمال می شود، دستگاه از طریق رله متصل می شود (ما یک لامپ را متصل کرده ایم) خاموش است. در حالت ، Pin 2 =HIGH و Pin 6 = LOWمی شود. هنگامی که ما صفحه ON را لمس می کنیم، ولتاژ در Pin 2 (Trigger Pin) IC ۵۵۵= LOW می شود. همانطور که پین ​​۶ در حالت LOW است، خروجی در پین ۳ HIGH می شود. از آنجا که خروجی از طریق ترانزیستور به ماژول رله متصل است، ترانزیستور روشن می شود و به نوبه خود رله را فعال می کند. در نتیجه، دستگاه روشن می شود.

آژیرپلیس با ۵۵۵

ولتاژ در پین ۶ صفر است زیرا به طور پیش فرض پایین تر از ولتاژ است و ولتاژ در پین ۲ HIGH است. در این حالت، هنگامی که صفحه OFF را لمس می کنید، پین ۶ به مدت کوتاهی با + ۵V عرضه می شود و در نتیجه خروجی IC ۵۵۵ Timer به LOW تبدیل می شود.

این ترانزیستور و همچنین رله را خاموش می کند. از این رو، دستگاه خاموش می شود.

این مدار با چرخاندن یک رله به حالت “ON” با فشار دادن یک دکمه و هنگامی که دکمه دوباره فشار داده می شود، دستگاه به “OFF” کار می کند. این کار شبیه یک فلیپ فلاپ است.

 کاربردها:

  • یک لمس ساده برای ON و لمس کردن به OFF در این پروژه طراحی شده است که با استفاده از آن ما می توانیم هر دستگاه را به سادگی با لمس کردن لنت ها روشن یا خاموش کنیم.
  • با جدا کردن صفحات لمسی از مدار واقعی، ما می توانیم کنترل های لمسی خوبی برای دستگاه های ما ایجاد کنیم.
مهندس علیزاده

    نوشته‌های مرتبط